مطالب پیشنهادی

 • فرهنگ فنلاندی

  ارزش های فنلاندی

  برابری و عدالت، ارزشهای مهمی برای فنلاندی ها هستند. در جامعه فنلاندی تمام افراد با هم برابر هستند و باید با همه افراد با عدالت رفتار شود.

  مساوات

  بر اساس قانون فنلاند زنان و مردان با هم برابر هستند. در فنلاند سر کار رفتن زنان حتی زمانی که صاحب فرزند می باشند، امری عادی می باشد. زن و مرد هر دو مسئولیت رسیدگی به فرزندان و خانه را بر عهده دارند.

  اعتماد

  عموما فنلاندی ها به افراد دیگر و به مقامات اداری اعتماد می کنند. همچنین در فنلاند برای دمکراسی و آزادی بیان ارزش گذاشته میشود. همه افراد حق شرکت در فعالیتهای اجتماعی را دارند. همچنین در فنلاند آزادی بیان موجود می باشد.

  فردیت

  فردگرایی در فرهنگ فنلاندی بیشتر از دیگر فرهنگ ها به چشم میخورد. آزادی فردی بوضوح در قوانین فنلاندی دیده میشود.

  حریم شخصی

  همچنین فنلاندی ها برای زندگی خصوصی و داشتن حریم شخصی ارزش قائل هستند. بعنوان مثال بزرگسالان جوان در جهت داشتن زندگی مستقل و رفتن به خانه خود تشویق میشوند.

  صداقت و وقت شناسی

  در فنلاند برای صداقت و راستی ارزش قائل میشوند. وفای به عهد و صادقانه صحبت کردن امری مهم می باشد. وقت شناسی نیز برای فنلاندیها اهمیت دارد. زمانی که قرار ملاقات دارید، بموقع سر قرار خود حاضر شوید. اگر برای مثال با کارمند یا پزشکی وقت دارید، بسیار اهمیت دارد که بموقع در محل قرار خود حضور یابید. مثلا اگر برای ساعت 12 وقت گرفته اید، کمی مانده به ساعت 12 در محل ملاقات باشید. اگر ساعت 12.10 به آنجا بیایید، تاخیر کرده اید.

  فروتنی

  بسیاری از فنلاندی ها برای فروتنی و تواضع ارزش قائل هستند. افراد در داخل یک گروه خیلی خودنمایی نکرده، با صدای بلند حرف نزده و از خود تعریف نمی کنند. یکی از جنبه های خوب اخلاقی در فنلاند، مورد توجه قرار دادن بقیه افراد و گوش فرادادن به آنها می باشد. همچنین برای کار کردن و سعی و تلاش ارزش فراوانی قائل می‌شوند.

  طبیعت

  طبیعت برای فنلاندی ها بسیار موضوع مهمی است. بسیاری از فنلاندی ها بودن در طبیعت را دوست دارند و برای مثال به گردش در طبیعت و چیدن میوه های ریز جنگلی می پردازند. در فنلاند حقوق همگانی (jokamiehenoikeudet) رعایت میشود. بر اساس آن افراد می توانند آزادانه در طبیعت رفت و آمد کنند و لازم نیست برای رفتن به هر منطقه ای از مالک زمینهای آن منطقه اجازه گرفته شود.

  گفتگو و روابط اجتماعی

  فنلاندی ها برای شروع گفتگو مستقیما به اصل مطلب می پردازند. شیوه صحبت کردن فنلاندی ها مستقیم و بدون پیچ و خم است. در فنلاند برداشت این است که آنچه افراد بیان می کنند، منظور واقعی آنهاست. آنچه می گویید واقعیت دانسته میشود و از شما انتظار میرود که مطابق با گفته های خود عمل کنید.

  در حین گفتگوی فنلاندیها ممکن است تا حدی لحظات ساکت وجود داشته باشد. سکوت موضوع بدی نبوده بلکه امری طبیعی قلمداد میشود. لازم نیست که لحظات توام با سکوت را با صحبت کردن پر کرد.

  صحبت کردن با صدای بلند ممکن است ناخوشایند یا تهدید آمیز بحساب آید.

  در فنلاند قطع کردن صحبت دیگری هنگامی که او در حال حرف زدن است، بی احترامی محسوب میشود. فنلاندی ها قبل از اینکه شروع به صحبت کردن کنند صبر می کنند که طرف مقابل گفتگو، صحبت خود را کامل کند.

  در فنلاند نشان دادن احساسات در معرض عموم امری عادی نمی باشد. بالا بردن تن صدا در زمان صحبت کردن و مخصوصا در اماکن عمومی، بی احترامی محسوب میشود.

  فرهنگ غذایی فنلاند

  غذای فنلاندی ها تقریبا یک غذای معمولی اروپایی است که اغلب شامل گوشت، ماهی، سیب زمینی، برنج یا ماکارونی می باشد. محبوبیت غذاهای گیاهی مدام رو به بیشتر شدن است. خوردن دو وعده غذای گرم در طول روز، ناهار و شام، امری طبیعی است. در فنلاند بزرگسالان نیز در اغلب مواقع همراه با غذای خود شیر می نوشند.

  ساعت خوردن ناهار در فنلاند زودتر از بسیاری کشورهای دیگر می باشد. ساعت ناهار مدارس و محلهای کار معمولا ساعت 11 الی 12 می باشد. ساعت معمول خوردن شام در حدود ساعت پنج بعدازظهر است.

  در فنلاند اغلب بر روی سلامت غذا تاکید میشود. از جمله نان چاودار و انواع مختلف فرنی های صبحانه بخش مهمی از فرهنگ غذایی فنلاندی بشمار می آیند. نواحی مختلف فنلاند دارای فرهنگ غذایی متفاوت هستند. برای مثال در لاپلند گوشت گوزن شمالی زیاد خورده میشود ولی در شهرهای ساحلی مصرف ماهی زیاد است. از طرفی فرهنگ غذایی رو به تغییر می باشد. برای مثال ماکارونی ایتالیایی و فرهنگ غذایی آسیایی نیز در فنلاند دیده میشود.

  در مهدکودک ها و مدارس نیز به کودکان و نوجوانان غذا داده میشود. غذای مدارس برای همه رایگان است و لازم نیست که هنگام رفتن به مدرسه خوراکی خود را بهمراه داشته باشید.

  در فنلاند قهوه فراوانی نوشیده میشود. مثلا تقریبا در تمام مهمانی ها پذیرایی با قهوه صورت میگیرد. در جلسات محلهای کار نیز اغلب قهوه نوشیده میشود.

  نوشیدنی های الکی در فنلاند نرخ بالایی دارند و بخاطر افراد نوجوان، جهت خریدن آنها مرز سنی تعیین گردیده است. از فروشگاههای مواد غذایی می توان فقط مشروب های ملایم را خرید. مشروبات الکلی قوی بر اساس قانون در مغازه های مشروب فروشی به نام Alko بفروش میرسند. مطابق با قانون، رانندگی با خودرو تحت تاثیر الکل، ممنوع می باشد و این امر می تواند مجازات شدیدی را در پی داشته باشد.

  در فنلاند غذا خوردن در رستوران به نسبت بسیاری از دیگر کشورها، گران تر می باشد. همچنین قیمت نوشیدنی های الکلی هم در رستوران ها بالا است. پرداخت انعام لازم نیست مگر اینکه بدین وسیله بخواهید از خدمات بسیار خوب تشکر کنید.

  سونا

  سونا بخش مهی از فرهنگ فنلاندی است. سونا جهت تمیز شدن و آرامش یافتن بوده و به همین جهت توام با سکوت و آرامش می باشد. بسیاری از فنلاندی ها هر هفته سونا میروند. سونا رفتن همراه با اعضای خانواده، دوستان و همچنین شرکای کاری صورت میگیرد. زنان و مردان در اوقات جداگانه به سونا میروند. معمولا بدون لباس به سونا میروند. معمولا برای نشستن بر روی سطوح و کف چوبی سونا از یک زیر انداز مخصوص سونا استفاده میشود.

  مهمان بودن در خانه فنلاندی ها

  در فنلاند برای مهمانی رفتن به خانه افراد دیگر حتما باید از قبل قرار گذاشته شود. این امر حتی در مورد دوستان نزدیک نیز صادق می باشد. فنلاندی ها برای داشتن حریم خصوصی و آرامش شخصی ارزش ویژه ای قائل هستند.

  فنلاندی ها در داخل منازل کفش نمی پوشند. مودبانه این است که هنگام ورود به خانه دیگری، کفش خود را درآورید. زمانی که به خانه یک فنلاندی میروید، کفشهای خو درا از پا درآورده و یا سوال کنید که آیا می توانید از کفش استفاده کنید.

  اعیاد رسمی در فنلاند Suomalaiset juhlapyhät

  در فنلاند بسیاری از اعیاد رسمی و تعطیل ریشه در دین مسیحیت دارند. بخشی از اعیاد رسمی از قبیل کریسمس و عید پاک، عموما روز تعطیل رسمی می باشند. در این روزها بسیاری از مغازه ها و ادارات نیز تعطیل هستند.

  یکی از آداب مربوط به ایام عید برافراشتن پرچم می باشد. در فنلاند در بعضی ایام مشخص که در تقویم ذکر شده اند، پرچم برافراشته میشود. هم مراجع رسمی و هم افراد عادی در برافراشتن پرچم شرکت میکنند. برافراشتن پرچم در فنلاند موضوعی رسمی می باشد.

  سال نو

  روز قبل از سال نو یعنی روز 31 ماه دسامبر آخرین روز سال است. در این روز آتش بازی برگزار میشود. از مغازه ها میتوان ترقه و راکت آتش بازی خرید. درخصوص استفاده از راکت و ترقه آتش بازی مرزهای زمانی دقیقی تعیین شده است.

  جشن خاج شویان

  جشن خاج شویان که 6.1 میباشد، عید پایان ایام کریسمس می باشد. در این روز دیدار سه مغ شرقی از مسیح نوزاد که برای او هدیه آورده بودند را جشن می گیرند.

  روز رونبرگ

  Johan Ludvig Runeberg (1804-1877) یک شاعر مهم فنلاندی می باشد. در روز رونبرگ که 5.2 می باشد، شیرینی های تارت رونبرگ خورده میشود.

  روز دوستی (ولنتاین)

  در روز ولنتاین که 14.2 می باشد، میتوان مثلا با دادن گل یا کارت پستال به دوستان خود، از آنها یاد کرد. در فنلاند روز ولنتاین خیلی بوضوح و آنگونه که در امریکا معمول است، جشن گرفته نمیشود.

  سه شنبه اعتراف

  سه شنبه اعتراف شروع آماده شدن برای جشن عید پاک می باشد. در روز سه شنبه اعتراف، مردم در فنلاند به سرسره بازی و اسکی بازی بر روی تپه ها پرداخته و کلوچه مخصوص این روز را میخورند که معمولا حاوی خامه می باشد.

  عید پاک

  عید پاک از اعیاد دین مسیحیت است. زمان آن تغییر میکند ولی معمولا در ماه مارس یا آوریل جشن گرفته میشود. قبل از عید پاک عید یکشنبه نخل ریزان می باشد. در این روز بچه هایی که لباس جادوگر پوشیده اند با همراه داشتن ترکه های بید تزیین شده به خانه مردم رفته و همزمان شعری را برای آنها می خوانند. به آنها معمولا یک هدیه کوچک از قبیل مقداری شیرینی و شکلات داده میشود.

  روز آدینه نیک روز گرامیداشت مرگ حضرت مسیح است. روز یکشنبه عید پاک روز گرامیداشت عروج حضرت عیسی می باشد. عید پاک پس از سپری شدن یکشنبه تا دوشنبه و روز دوم عید پاک ادامه دارد. در ایام عید پاک معمولا گوشت گوسفند، تخم مرغ های شکلاتی مخصوص عید پاک و پودینگ مخصوص عید پاک به نام Mämmi را میخورند.

  عید معراج

  عید معراج ریشه در دین مسیحیت دارد. در این روز معراج مسیح به آسمان گرامی داشته میشود. عید معراج 40 روز پس از عید پاک جشن گرفته میشود.

  روز جهانی کارگر

  اول ماه مه 1.5 جشن بهار و جشن مخصوص قشر کارگر می باشد. این روز در فنلاند به چندین نحو مختلف جشن گرفته میشود. در عید اول ماه مه خوردن دونات و نوشیدن نوعی نوشیدنی به نام Sima که تقریبا شبیه نوشابه است، مرسوم می باشد. همچنین نوشیدن شامپاین نیز در این جشن بسیار معمول می باشد. فضای خانه را در این روز میتوان با بادکنک و نوارهای رنگارنگ تزیین کرد. فارغ التحصیلان مقطع آموزشی متوسطه اغلب در این روز کلاه سفید مخصوص فارغ التحصیلان را بر سر می گذارند. قشر کارگر راهپیمایی روز کارگر را برگزار می کنند.

  روز مادر

  روز مادر در فنلاند در دومین یکشنبه ماه می جشن گرفته میشود. مثلا با دادن هدیه و گل یاد مادران گرامی داشته میشود.

  جشن نیمه تابستان

  جشن نیمه تابستان در اواخر ماه ژوئن می باشد. این روز جشن وسط تابستان است. بسیاری از فنلاندی ها جشن نیمه تابستان را در ویلاها و کلبه های تابستانی خود می گذرانند. از جمله مراسم سنتی جشن نیمه تابستان فنلاندی ها، مراسم آتشدان نیمه تابستان یعنی روشن کردن یک آتش اردوی بزرگ، از جمله مراسم این جشن می باشد. در جنوب فنلاند ممکن است میله مخصوص این جشن را که با گل و سبزه پوشانده شده است بر افراشته کنند.

  روز تمام قدیسان

  روز تمام قدیسان در اوایل ماه نوامبر جشن گرفته میشود. این روز، روز گرامیداشت مردگان است. مردم بر سر مزار مردگان خویش شمع می افروزند. این روز مقارن با جشن هالووین است. البته روز تمام قدیسان همانند هالووین و با برپایی کارناوال جشن گرفته نمیشود بلکه یک جشن با ارزش و توام با سکوت می باشد.

  روز پدر

  روز پدر در فنلاند در دومین یکشنبه ماه نوامبر جشن گرفته میشود. با ارائه انواع هدیه ها به پدران در این روز یاد آنها گرامی داشته میشود.

  سالروز استقلال

  فنلاند در سال 1917 به استقلال رسید. این روز در 6.12 تحت عنوان سالروز استقلال جشن گرفته میشود. در این روز بسیاری از فنلاندی ها مراسم جشن روز استقلال رئیس جمهور را از طریق تلویزیون نگاه می کنند.

  کریسمس

  کریسمس مهمترین جشن مسیحیت در فنلاند است. در این روز تولد حضرت عیسی گرامی داشته میشود. روز اصلی جشن کریسمس، روز قبل از کریسمس یعنی 24.12 می باشد. بسیاری از مردم درخت کریسمس برای خانه میگیرند و آن را تزیین میکنند. هدیه های کریسمس را معمولا در روز قبل از عید کریسمس پخش میکنند. در جشن کریسمس فنلاندی غذاهای مخصوص کریسمس از قبیل ژامبون کریسمس، سالاد روسولی یا سالاد لبو، انواع خوراکی های قالبی، تارت کریسمس و بیسکویت های زنجبیلی خورده میشوند. در کریسمس اعضای خانواده و بستگان نزدیک در کنار هم بوده و آوازهای کریسمس می خوانند.

  منبع

  نام نویسنده : admin
  نظرات : 0
  تاریخ انتشار :

  15.05.2020