مطالب پیشنهادی

 • اداره مالیات

  در اداره مالیات (verotoimisto) می توانید به امور مالیاتی خود رسیدگی کنید. از اداره مالیات می توانید بعنوان مثال کارت مالیاتی گرفته، درصد مالیاتی خود را تغییر داده و یا درباره موضوعات مربوط به مالیات، سوال کنید.

  موارد مشمول مالیات

  در فنلاند از حقوق خود مالیات بر درآمد (tulovero) پرداخت می کنید. از جمله از درآمدهای زیر هم باید مالیات بدهید:

  دستمزد کار

  درآمد شرکت

  پول روزانه بیکاری

  پول روزانه والدین

  بازنشستگی

  کمک هزینه تحصیلی

  مصارف مالیات

  دولت و شهرها با استفاده از درآمدهای مالیاتی از جمله هزینه های زیر را پوشش می دهند:

  بهداشت و درمان

  تحصیلات

  مراقبت روزانه از کودکان

  دفاع از کشور

  میزان مالیات

  مالیات در فنلاند تصاعدی است. این بدان معنی است که از حقوق بیشتر باید مالیات بیشتری پرداخت گردد تا از حقوق کمتر. در فنلاند درصد مالیاتی (Veroprosentti) برای هر کس جداگانه محاسبه می گردد. درآمد همسرتان بر روی درصد مالیاتی شما تأثیری ندارد. می توانید درصد مالیاتی خود را با استفاده از محاسبه گر سازمان امور مالیاتی تخمین بزنید.

  کارفرما مستقیماً از حقوق شما مالیات پرداخت می کند. کارفرما برای این کار نیاز به کارت مالیاتی شما دارد. مالیاتی که مستقیماً از حقوق شما پرداخت می شود مالیات پیش پرداخت شده (ennakonpidätys) نام دارد. سازمان امور مالیاتی پس از هر سال محاسبه می کند که آیا مالیات کافی از درآمد پرداخت شده یا خیر. در صورتی که بیش از مقدار لازم مالیات پرداخت کرده باشید، مالیات اضافه پرداخت شده قابل برگشت (veronpalautus) دریافت می کنید. در صورتی که کمتر از مقدار لازم مالیات پرداخت کرده باشید، باید مالیات کم پرداخت شده قابل پرداخت (jäännösvero) پرداخت کنید.

  خدمات اینترنتی مالیات

  از طریق خدمات اینترنتی OmaVero می‌توانید به بسیاری از مسایل مالیاتی خود آنلاین رسیدگی کنید. بە عنوان مثال می‌توانید کارت مالیاتی جدید سفارش دهید، مشروط بر این‌که شناسه‌ و رمزهای خدمات بانکی آنلاین یا امکان استفاده از سامانە‌ی تایید هویت از طریق تلفن همراە را داشته باشید. در سایت اینترنتی اداره‌ی دارایی، اطلاعات زیادی درباره‌ی مسایل مالیاتی فنلاند وجود دارد.

  برای تکمیل اظهار نامه مالیاتی می توانید از طریق سایت اینکار را انجام دهید. فرم های تکمیل اظهار نامه مالیاتی به صورت برگه هایی با نام شما هر ساله به آدرس شما پست می شود

  از برگه محاسبه حقوق و فرم اعلام مالیات (veroilmoitus) خود ببینید که آیا کارفرما از حقوق شما مالیات پرداخت کرده است یا خیر. فیش های حقوقی خود را نگه دارید. در صورتی که مالیات پرداخت نشده باشد، باید مالیات را بعداً بپردازید.

  علاوه بر مالیات، کارفرما از حقوق شما مبلغ بیمه مثلاً برای مواقع بیکاری و بیماری، پرداخت می کند.

  مالیات فرد خارجی برای کار در فنلاند

  در صورتی که از خارج کشور به فنلاند آمده اید، مالیات بستگی به این دارد که چه مدت در فنلاند اقامت خواهید داشت. این موضوع که آیا کارفرمایتان یک شرکت فنلاندی است یا خارجی نیز بر روی مالیات شما تأثیر خواهد داشت.

  چنانچه بیش از شش ماه در فنلاند اقامت داشته باشید، باید معمولاً مالیات بر حقوق خود را به فنلاند پرداخت کنید. شما معمولاً باید مبالغ بیمه اجباری را نیز به فنلاند پرداخت نمائید. به شماره شناسایی شخصی و کارت مالیاتی فنلاندی نیاز خواهید داشت. درصد مالیاتی بر اساس درآمد کل سال تعیین می شود. کاهش مالیات به شما نیز مانند کسانی که اقامت دائم در فنلاند دارند، تعلق می گیرد.

  در صورتی که حداکثر شش ماه در فنلاند اقامت داشته باشید و کارفرمای شما یک شرکت خارجی باشد، معمولاً لازم نیست به فنلاند مالیات پرداخت کنید. چنانچه کارفرمای شما یک شرکت فنلاندی باشد یا کارفرمای خارجی شما در فنلاند هم شعبه داشته باشد، به فنلاند مالیات پرداخت خواهید کنید. در صورتی که درکشوری که عضو اتحادیه مالی اروپا است، یا در کشوری که دولت آن دارای قرارداد مالیاتی با کشور فنلاند است، زندگی می کنید می توانید تقاضای مالیات تصاعدی کنید. در غیر این صورت باید مقدار 35 درصد از حقوق خود مالیات در مبدأ (lähdevero) بدهید و به کارت مالیاتی مبداً نیز نیاز خواهید داشت. تقاضا برای کارت مالیاتی مبدأ باید از طریق فرم کاغذی انجام می شود. برای مالیات تصاعدی نیاز به کارت مالیاتی شخص مالیات پرداز محدود (rajoitetusti verovelvollisen verokortti) دارید. می توانید این کارت مالیاتی را از اداره مالیات دریافت کنید. می توانید بعداً هم تقاضای مالیات تصاعدی بکنید.

  در صورتی که در آن کشوری که اقامت دائم دارید بیمه نشده باشید، مجبورید مبلغ بیمه نیز بپردازید. چنانچه در کشوری دیگر بیمه شده باشید، نیاز به مدرک A1/E101 در مورد بیمه دارید.

  هنگامی که از فنلاند مهاجرت می کنید، به یاد داشته باشید که به اداره ثبت احوال نقل مکان خود را اطلاع دهید. با انجام چنین کاری آدرس صحیح در فرم اعلام مالیات تان خواهد آمد.

  منبع


  سایت ها و لینک ها

  چت آنلاین برای سوالات شما در سایت اداره مالیات وجود دارد

  نام نویسنده : admin
  نظرات : 0
  تاریخ انتشار :

  15.05.2020