مطالب پیشنهادی

 • اجاره مسکن

  صاحبان مسکن

  تقریباً یک چهارم فنلاندی ها در خانه‌های استیجاری زندگی می‌ کنند. خانه‌های استیجاری معمولاً خانه‌های آپارتمانی هستند، ولی می‌توان خانه های ویلایی و خانه های ردیفی را نیز اجاره نمود. اجاره‌بهای خانه‌ها در مناطق مختلف تفاوت زیادی دارند. گران‌ترین اجاره‌بها ها معمولاً در مراکز شهرهای بزرگ هستند.

  خانه‌های استیجاری توسط شرکت‌ها، افراد شخصی، شهرها، مؤسسه ها، انجمن های کلیسا، انجمن ها، شرکت های بیمه، و بانک‌ها اجاره داده می شوند. برخی از کارفرماها خانه‌های شغلی و استخدامی در اختیار کارمندان خود می گذارند.

  مزیت مسکن اجاره ای این است که عوض کردن مسکن ساده تر است، چرا که شما هنگام عوض کردن مسکن نیازی به خرید و فروش ندارید. از طرف دیگر اجاره دهنده (مؤجر) می تواند، در صورت داشتن دلیل موجه، تصمیم بگیرد که قرار داد اجاره مسکن را تمدید نکرده و به آن پایان دهد. در این هنگام مجبورید که از خانه اجاره ای بلند شوده ونقل مکان دهید، هر چند که بر خلاف میلتان باشد.

  یافتن مسکن اجاره ای مناسب معمولاً در شهرهای بزرگ مشکل تر است. اجاره بها نیز در شهرها بالاتر است.

  مسکن های اجاره ای شخصی

  مسکن های اجاره ای شخصی معمولاً از مسکن های اجاره ای متعلق به شهرها و بخش ها سریع تر پیدا می شوند. اجاره بهای مسکن های اجاره ای شخصی معمولاً بالاتر است.

  نیازی نیست که شما برای پیدا کردن مسکن از مشاور املاک استفاده کنید. می توانید خودتان مسکن های خالی و آزاد را جستجو کنید. در این صورت نیازی به پرداخت دستمزد مشاور املاک (välityspalkkio) نیست.

  می توانید از اینترنت و روزنامه ها و مجله های محلی به دنبال مسکن های اجاره ای شخصی باشید. می توانید اطلاعیه تقاضای مسکن خود را نیز پخش کنید.

  در صورتی که مایلید مسکن اجاره ای شخصی اجاره کنید، با مؤجر تماس بگیرید. با او هماهنگ کنید که چه زمانی می توانید برای دیدن مسکن بروید. معمولاً مسکن در یک زمان مشخص به اشخاصی که مایلند آن را اجاره کنند نشان داده می شود. فرم تقاضا نیز در همان هنگام به شما داده می شود. چنانچه مایلید مسکن مورد نظر را اجاره کنید، این فرم را تکمیل کنید.

  در صورتی که می خواهید مشاور املاک برای شما مسکن اجاره ای مناسب پیدا کند، باید با مشاور املاک قرارداد تقاضای (toimeksiantosopimus) کتبی ببندید. در این صورت خودتان باید دستمزد مشاور املاک را پرداخت کنید. از پیش در مورد مقدار این دستمزد کتباً توافق کنید. مقدار این دستمزد می تواند مثلاً برابر با اجاره بهای یک ماه باشد. از پیش مقدار دستمزد مشاورین املاک مختلف را با هم مقایسه کنید.

  شرایط استفاده از مسکن های اجاره ای متعلق شهرداری و بخشداری

  خیلی از شهرها و بخش ها مالک مسکن های اجاره ای می باشند. اجاره بهای اینگونه مسکن ها معمولاً از دیگر مسکن ها پائین تر است.

  در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، می توانید تقاضای چنین مسکن اجاره ای را نمائید:

  تابعیت کشور فنلاند؛

  -اجاره اقامت ثبت شده؛

  کارت اقامت؛

  اجازه اقامتی که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد؛ یا

  اجازه اقامت دانشجوئی.

  هنگامی که مایلید مسکن متعلق شهرداری یا بخشداری اجاره کنید، فرم تقاضای مربوطه را در اداره مسکن شهر یا بخشی که در آن زندگی می کنید تکمیل نمائید. اغلب می توانید در صفحات اینترنتی شهر یا بخش نیز فرم مربوطه را تکمیل نموده و ارسال کنید.

  هنگام انتخاب مستأجر به درآمد، اموال و دارائی ، نیاز به مسکن توجه می شود.

  در فنلاند تعداد زیادی سازمان های غیر انتفاعی نیز وجود دارند که دارای مسکن های اجاره ای با قیمت مناسب می باشند.

  مسکن های دانشجوئی

  اگر دانشجو هستید، می توانید تقاضای مسکن های اجاره ای که ویژه دانشجویان هستند کنید. اجاره بها مسکن های دانشجوئی معمولاً از مسکن های دیگر پائین تر است.

  تقاضانامه مسکن و پیوست های آن

  هنگامی که تقاضای مسکن می کنید، ممکن است به مدارک دیگر برای پیوست کردن به تقاضایتان نیز نیاز داشته باشید. این موضوع بستگی به این دارد که از کجا تقاضای مسکن می کنید. این پیوست عبارتند از مثلاً:

  1. آخرین مدارک درآمد و حقوقتان

  2. رونوشت تصمیم گیری در مورد مالیات تان که اموالتان در آن ذکر گردیده است

  3. گواهی در مورد وام هایتان

  4. چنانچه دارای تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید، رونوشت اجاره اقامت یا گذرنامه تان.

  5. اغلب اطلاعات و پیشینه اعتباری متقاضی مسکن نیز بررسی می شود.

  مبلمان و وسایل مسکن استیجاری

  در مورد خانه های استیجاری از جمله وسایلی که تقریباً همیشه جزو وسایل خود خانه می باشند، عبارتند از: کمدها و کابینتهای آشپزخانه، یخچال و اجاق گاز.

  کمدها و گنجه های لباس و کمدهای موجود در راهروی خانه نیز معمولاً جزو وسایل داخل خود خانه می باشند. دوش حمام، شیرهای آب و توالت از جمله امکاناتی هستند که همواره و در تمام خانه ها موجود می باشند.

  مبلمان خانه معمولاً جزو خانه های اجاره ای نیستند. با این حال در فنلاند خانه ها را می توان بصورت مبلمان شده و حاوی اشیاء نیز اجاره کرد. سطح ومیزان مبلمان و تجهیزات خانه های اجاره ای مبلمان شده متفاوت می باشد. همیشه از مؤجر بپرسید که مبلمان و تجهیزات خانه دقیقاً شامل چه چیزهایی می باشد.

  خدمات راهنمائی و مشاوره

  اتحادیه مصرف کنندگان فنلاند هم به مستأجرین و هم به مؤجرین مشاورت و راهنمائی ارائه می کند.

  خدمات مشاورت و راهنمائی اتحادیه مصرف کنندگان فنلاند: شماره تلفن: 40 8022 010

  روزهای سه شنبه تا جمعه بین ساعات 10 تا 12 و روزهای سه شنبه بین ساعات 17 تا 19

  قیمت تماس با این تلفن از هر کجای فنلاند قیمت داخل شهری می باشد.

  هنگامی که تقاضانامه را تکمیل می کنید، می توانید در مورد خدمات از طریق شبکه اینترنت نیز سؤال کنید. پاسخ شما از طریق پست الکترونیکی داده می شود.

  اتحادیه مارتا (Marttaliitto) و سازمان کمک به پناهندگان فنلاند (Suomen Pakolaisapu) نیز راهنمائی و مشاورت اسکان به مهاجرین ارائه می کنند.

  منبع


  لینک ها و سایت ها

  نام نویسنده : admin
  نظرات : 0
  تاریخ انتشار :

  15.05.2020