مطالب پیشنهادی

کمک هزینه تحصیلی

اینکه چگونه می توانید هزینه تحصیلات خود در فنلاند را تأمین کنید، بستگی به شرایط شما دارد. در این صفحه در باره آن دسته از کمک هزینه های اداره Kela که مختص دانشجویان می باشند و همچنین در باره کمک مالی و بورس های تحصیلی توضیح داده شده است.

کمک هزینه تحصیلی کلا

در صورت داشتن شرایط زیر میتوانید از اداره بیمه بازنشستگی ملی کمک هزینه تحصیلی (opintotuki) دریافت کنید:

در شبکه اطلاعاتی ثبت اطلاعات نفوس (väestötietojärjestelmä)، نام خود را بعنوان ساکن ثابت فنلاند ثبت کرده اید

شما دارای اجازه اقامت (oleskelulupa) لازم بوده و

دلیل اقامت شما موردی غیر از تحصیل کردن می باشد

چنانکه برای تحصیل کردن به فنلاند مهاجرت می کنید، نمی توانید کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. بعنوان مثال دانشجویانی که بصورت جابجایی به فنلاند می آیند، از فنلاند کمک هزینه تحصیلی دریافت نمی کنند.

کمک هزینه تحصیلی تشکیل شده از کمک هزینه دانشجویی و وام دانشجویی با ضمانت دولتی تشکیل شده است.

در شرایط زیر میتوانید کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید:

– در دبیرستان تحصیل می کنید

– در هنرستان یا آموزشگاه حرفه ای تحصیل می کنید و یا اینکه مواد درسی حرفه ای بیشتری را میگذرانید

– در آموزشگاههای عالی تحصیل می کنید

در صورتیکه سن شما بیشتر از 17 سال باشد، می توانید کمک هزینه دانشجویی را دریافت کنید. تحصیل و درس خواندن باید فعالیت اصلی شما باشد. منظور از فعالیت اصلی این است که تحصیل کردن کار اصلی شما است. می توانید در کنار تحصیل خود، کار نیز انجام دهید. دستمزدی که در ازای انجام کار دریافت می کند، از مقدار کمک هزینه دانشجویی شما می کاهد.

کمک هزینه دانشجویی و وام دانشجویی با ضمانت دولتی، از اداره بیمه بازنشستگی ملی درخواست می شوند.

اداره بیمه بازنشستگی ملی، هر ماه کمک هزینه دانشجویی را به حساب بانکی شما پرداخت میکند. بعضی از موضوعات بر روی مقدار و مبلغ کمک هزینه تحصیلی تاثیر می گذارند. سن دریافت کننده کمک هزینه، سکونت مستقل یا نزد والدین، وضعیت تاهل و اینکه آیا شخص متقاضی دارای فرزندان زیر سن قانونی می باشد، از جمله عواملی هستند که بر روی مقدار کمک هزینه تاثیر می گذارند. مقدار کمک هزینه تحصیلی خود را از سایتهای اینترنتی اداره بیمه بازنشستگی ملی و یا از خود این اداره، سئوال کنید.

درخواست وام تحصیلی اجباری نیست. می توانید حداکثر تا سقف یک مبلغ مشخص وام بگیرید. خود شما مبلغ وام تحصیلی خود را انتخاب میکنید. وام تحصیلی نوعی وام می باشد که دولت فنلاند ضمانت آن را برای دانشجویان قبول میکند. پس از دریافت تصمیم مبنی بر قبول ضمانت دولتی وام دانشجویی شما از اداره بیمه بازنشستگی ملی، می توانید وام مذکور را از بانک درخواست کنید. پس از اتمام تحصیلات خود، بای داین وام را بازپرداخت کنید.

همچنین زمانیکه در بزرگسالی به انجام تحصیلات تکمیلی (täydennyskoulutus) یپردازید نیز می توانید وام تحصیلی دریافت کنید. علاوه بر این می توانید کمک هزینه مخصوص تحصیلات بزرگسالان (aikuiskoulutustuki) را دریافت کنید.

همچنین در بعضی از شرایط می توانید کمک هزینه مسکن دانشجویی را نیز دریافت کنید، مثلا چنانکه در دانشسرای ملی در رشته های تحصیلی که نیاز به پرداخت شهریه دارند تحصیل می کنید و ساکن خوابگاه آموزشگاه می باشید.

کمک هزینه رفت و آمد به آموزشگاه و محل تحصیل

چنانکه در فنلاند زندگی می کنید و در دبیرستان و یا هنرستان حرفه ای درس می خوانید، در این صورت می توانید کمک هزینه رفت و آمد به آموزشگاه (koulumatkatuki) را دریافت کنید. مسافت راه مدرسه شما باید حداقل 10 کیلومتر بوده و هزینه های رفت و آمد شما باید بیشتر از 54 یورو در ماه باشد.

تخفیف دانشجویی خرید غذا

چنانکه در آموزشگاههای عالی درس می خوانید، در این صورت می توانید تخفیف دانشجویی خرید غذا (ateriatuki) را نیز دریافت کنید. تخفیف دانشجویی خرید غذا را فقط می توان در رستورانها و غذاخوریهای خود دانشگاه دریافت کرد. منظور از این امر این است که دانشجویان به نسبت دیگر مشتریان رستوران، پول کمتری بابت غذا پرداخت می کنند. تخفیف خرید غذا را لازم نیست که جداگانه درخواست کنید، بلکه این تخفیف از قبل در قیمت پرسهای غذایی رستوران در نظر گرفته شده است. شما کافی است که موقع پرداخت پول غذای خود، کارت دانشجویی تان را نشان دهید.

چنانکه فقط مشغول گذراندن دوره تمرین کاری (työharjoittelu) در فنلاند می باشید و این دوره مربوط به مدرک تحصیلی دریافت شده در خارج کشور شما می باشد، در این صورت حق استفاده از تخفیف دانشجویی خرید غذا را ندارید.

شما واجد شرایط دریافت یارانه وعده غذایی در رستوران دانشجویی توسط

ارائه کارت شناسایی دانشجویی معتبر صادر شده توسط SAMOK یا SYL (کارت های دانشجویی دیجیتال نیز پذیرفته شده است)
ارائه کارت یارانه وعده غذایی که توسط Kela صادر شده است
پرداخت وعده غذایی با برچسب پرداخت Lyyra.
اگر کارت شناسایی دانشجویی ندارید اما در حال اتمام مطالعاتی هستید که واجد شرایط دریافت یارانه وعده غذایی هستند ، می توانید کارت تحصیلی یارانه وعده غذایی را از مدرسه دریافت کنید. یارانه وعده غذایی با کارت شناسایی دانشجویی پس از تحصیلات تکمیلی یا کارت دانشجویی VR / Matkahuolto در دسترس نیست

کمک هزینه دانشجوی خارجی

در صورت واجد شرایط بودن ، می توانید از کمک های مالی استفاده کنید

به شما اجازه اقامت مداوم (A) یا دائمی (P) یا اجازه اقامت اتحادیه اروپا برای اتباع کشورهای ثالث (P-EU یا P-EY) داده شده است. اگر شما شهروند یک کشور دیگر اتحادیه اروپا یا EEA یا سوئیس ، عضو خانواده چنین شخصی یا شهروند یک کشور نوردیک هستید ، فقط باید حق اقامت خود را ثبت کنید یا کارت اقامت خود را ارائه دهید.
اگر به طور دائم در فنلاند زندگی می کنید و
شما به دلایل دیگری به غیر از تحصیل به فنلاند رسیده اید. برای مثال چنین دلیلی می تواند اشتغال ، پیوندهای خانوادگی یا مهاجرت بازگشت باشد.
اینکه اقامت شما به عنوان دائمی در نظر گرفته شود براساس قانون شهرداری محل اقامت تعیین می شود.

در صورتی که حداقل 4 ماه در فنلاند بطور متوسط ​​حداقل 10 ساعت کار در هفته کار کنید ، یا اگر بیمه بازنشستگی قانونی را برای افراد شاغل در نظر گرفته اید ، می توانید کمک مالی دریافت کنید. حق دریافت کمک های مالی دانشجویان فقط برای مدت زمان اشتغال ادامه می یابد.
همچنین اگر طبق قانون بیگانگان به شما حق اقامت دائم در فنلاند داده شده است ، می توانید کمک مالی دریافت کنید

منبع

سایت ها و لینک ها

linkkiKela:
اطلاعاتی درباره نحوه درخواست کمک هزینه تحصیلیفنلاندی | سوئدی | انگلیسی

linkkiKela:
کمک هزینه تحصیلی دانشجویان خارجیفنلاندی | سوئدی | انگلیسی

نام نویسنده : admin
نظرات : 0
تاریخ انتشار :

15.05.2020