مطالب پیشنهادی

مقطع متوسطه

پس از مدرسه ابتدایی یا مقطع اولیه تحصیلی (peruskoulu) دانش آموزان وارد آموزشگاههای مقطع دوم تحصیلی یا مقطع متوسطه (toisen asteen oppilaitos) می شوند. آموزشگاههای مقطع متوسطه، دبیرستان ها و هنرستان ها یا آموزشگاههای حرفه ای می باشند.

1. دبیرستان ها

دروس دبیرستان نسبت به دروس تحصیلات حرفه ای، حاوی مطالب تئوری بیشتری می باشند. این دروس باعث بالا بردن فرهنگ و دانش عمومی می شوند. تمرکز آنها بیشتر بر روی علوم تجربی و علوم انسانی می باشد. در بعضی از مدارس همچنین آموزشهای زیادی در زمینه مسایل هنری موجود می باشد.

بعضی از دبیرستانها، دبیرستانهای تخصصی می باشند. در چنین دبیرستانهایی برای مثال بخش اکثریت برنامه آموزشی بر روی دروسی از قبیل موسیقی، ورزش و یا علوم تجربی تمرکز یافته است. دبیرستانهای تخصصی بسیار مورد استقبال می باشند. ورود به چنین دبیرستانهایی ممکن است که دشوار باشد.

تحصیل در دبیرستان شما را بعنوان مثال برای مدارس عالی حرفه ای و دانشگاه آماده می سازد. میتوان هم در سنین نوجوانی و هم بزرگسالی در دبیرستان درس خواند. نوجوانان در دبیرستان روزانه (päivälukio) و یا دبیرستان اینترنتی (etälukio) درس می خوانند، بزرگسالان اغلب در دبیرستان بزرگسالان (aikuislukio) درس می خوانند.

تحصیلات دوره متوسطه سه تا چهار سال به طول می انجامد و دانش آموزان را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده می کند.

دانش آموزان در دوره متوسطه معمولاً 16 تا 19 سال سن دارند. دامنه برنامه درسی سه سال است ، اما تحصیل ممکن است در دو ، سه یا چهار سال به پایان برسد. دانش آموزان ممکن است تحصیلات خود را بصورت گروهی یا فردی ادامه دهند.اگر مثلاً فعالیتهای اوقات فراغت شما سخت می باشند و یا چنانکه برای مدت زمانی طولانی بیمار می باشید، می توانید تحصیلات دبیرستان خود را با دور کاری و از طریق اینترنت انجام دهید. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تحصیل از راه دور و از طریق اینترنت از دبیرستان خود سئوال کنید.

در پایان تحصیلات متوسطه ، دانش آموزان امتحان دیپلم را می گذرانند ، که واجد شرایط بودن درخواست برای مؤسسات آموزش عالی (دانشگاه ها و دانشگاه های علوم کاربردی) می باشد.

آموزش عمومی متوسطه بالاتر نیز به زبان های خارجی فنلاند ارائه می شود. این امتحانات بین المللی (IB، EB، RD) همان صلاحیت را دارند که در مؤسسات آموزش

امکان انتخاب زیادی در مورد تحصیل در دبیرستان وجود دارد. میتوانید علاوه بر دروس اجباری، واحد های درسی زیادی را که برای خود شما مناسب می باشند نیز انتخاب کنید. در دبیرستان، خود شما بر روی محتوی و سرعت درسی خود تاثیر می گذارید.

در دبیرستان نیازی به پرداخت شهریه تحصیلی نیست. بنابراین تحصیل در دبیرستان رایگان است. شما باید به هر حال کتابهای درسی دبیرستان را خودتان تهیه نمائید. قیمت کتابهای دبیرستان معمولاً بالا است. البته کتابهای دبیرستان را می توان بصورت دست دوم نیز خرید. شما باید کامپیوتر لپ تاپ نیز برای خود تهیه کنید.

تقاضای تحصیل در دبیرستان

در هنگام تقاضای سراسری برای تحصیلات متوسطه در ماه های فوریه-مارس، تقاضای ورود به دبیرستان را نمائید. در صورتی که تحصیلات پایه یا تحصیلاتی که مشابه و هم ارز با تحصیلات پایه باشند را گذرانده باشید می توانید تقاضای ورود به دبیرستان را نمائید. فرم تقاضا را در سایت خدماتی Opintopolku.fi تکمیل کنید.

گزینش دانش آموز برای دبیرستان معمولاً بر اساس نمرات مدرک تحصیلی نهائی تحصیلات پایه انجام می گیرد. علاوه بر این، بعضی از دبیرستان ها امتحان ورودی نیز دارند.

در صورتی که می خواهید در دبیرستان بزرگسالان تحصیل کنید، مستقیماً با دبیرستان مربوطه تماس بگیرید. از طریق تقاضای سراسری نمی توانید تقاضای ورود به دبیرستان بزرگسالان را نمائید. هنگام تقاضا برای دبیرستان بزرگسالان، معدل نمرات مدرک تحصیلی تان اهمیتی ندارد. در سایت Opintopolku.fi می توانید تحصیلات متفاوت را ببینید.

چنانچه می خواهید پیش از تقاضا برای دبیرستان، توانائی زبان فنلاندی خود را بالا ببرید، می توانید تقاضای شرکت در تحصیلات آماده کننده برای دبیرستان نمائید.

تحصیلات آماده کننده برای دبیرستان

چنانچه پیش از تقاضا برای تحصیل در دبیرستان مایلید توانائی زبان فنلاندی یا سوئدی خود را بالا ببرید، می توانید تقاضای شرکت در تحصیلات آماده کننده برای دبیرستان نمائید. این تحصیلات برای مهاجرین در نظر گرفته شده است. از این تحصیلات با نام اختصاری LUVA نام می برند.

هنگامی که تقاضای شرکت در تحصیلات LUVA می کنید، باید مدرک تحصیلی تحصیلات پایه و یا دانش و مهارتی که در سطح این تحصیلات می باشند، داشته باشید. شما باید زبان فنلاندی یا سوئدی را به اندازه کافی بدانید تا بتوانید در این تحصیلات آماده کننده دروس را دنبال کنید. آموزشگاهی که این تحصیلات را برگزار می کند، ارزیابی می کند که آیا مهارت زبانتان کافی است یا خیر.

تحصیلات LUVA یک سال طول می کشد. در طول این یک سال زبان فنلاندی یا سوئدی می خوانید و مهارت های تحصیلی را آموزش می بینید. زبان های دیگر یا کلاس های دبیرستان نیز ممکن است بخشی از برنامه تحصیلی باشند. راهنمائی تحصیلی نیز به شما ارائه می گردد.

تقاضای تحصیلات LUVA حوانان را در ماه ژوئن-ژوئیه انجام دهید. فرم تقاضا را در سایت خدماتی Opintopolku.fi تکمیل کنید.

پس از تحصیلات LUVA می توانید تقاضای تحصیل در دبیرستان نمائید. ب

آزمون نهایی دبیرستان

دروس دبیرستان به آزمون نهایی دبیرستان (ylioppilastutkinto) ختم میشوند. آزمون نهایی دبیرستان شامل امتحانات دروس مختلف می باشد. امتحانات نهایی دبیرستان (ylioppilaskoe) معمولاً زمانی می باشند که دروس دبیرستان رو به پایان رسیدن هستند.

امتحان زبان مادری در آزمون نهایی دبیرستان اجباری می باشد. میتوان یکی از زبانهای فنلاندی، سوئدی و یا زبان سامی را بعنوان زبان مادری امتحان داد. چنانکه زبان مادری شما فنلاندی، سوئدی و یا سامی نیست، می توانید در امتحان فنلاندی یا سوئدی بعنوان زبان مادری دوم شرکت کنید.

علاوه بر زبان مادری، شما باید حداقل در امتحانات سه ماده درسی دیگر نیز شرکت کنید. چنانکه بخواهید، میتوانید در امتحانات بیشتری نیز شرکت کنید.

علاوه بر امتحان زبان مادری، می توانید در امتحانات مواد درسی زیر نیز شرکت کنید:

زبان بومی دوم (فنلاندی یا سوئدی)زبان خارجی: انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، پ، رتغالی، لاتین، ریاضی، دروس اصلی (reaali) یا دروسی که نیاز به مطالعه و خواندن دارند از قبیل تاریخ، دینی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، روانشناسی، فلسفه

آزمونهای نهایی دبیرستان در بهار و پاییز هر سال برگزار می شوند. اگر بخواهید می توانید بخشی از امتحانات را در پاییز و بخش دوم را در بهار امتحان دهید. شما باید حداکثر در ضمن سه بار آزمون متوالی، از این امتحانات قبول شوید.

دبیرستان بزرگسالان

دبیرستان بزرگسالان در اصل به افراد بالای 18 سال اختصاص دارد.

در دبیرستان بزرگسالان تحصیل حالت آزادانه تری دارد. می توانید آزمون کامل نهایی دبیرستان را امتحان دهید و یا اینکه فقط یک ماده درسی را بخوانید. سرعت تحصیل خود را میتوانید متناسب با شرایط خود تنظیم کنید. اینگونه آموزشها اغلب شبانه روزی می باشند.

بسیاری از دبیرستان های بزرگسالان، دوره های آموزشی زبان فنلاندی را به مهاجرین ارائه می دهند. درباره چنین دوره های آموزشی مستقیماً از خود دبیرستان بزرگسالان سئوال کنید.

2. فنی و حرفه ای

می توانید پس از اینکه تحصیلات مقطع ابتدایی و راهنمائی تان پایان یافت، تقاضای ورود برای تحصیلات حرفه ای در فنلاند نمائید. تحصیلات حرفه ای باعث ایجاد صلاحیت و قابلیت در دانش آموز برای مشاغل شخصی می شود. این تحصیلات خیلی حالت عملی دارد. افراد بزرگسال نیز می توانند برای کسب حرفه جدید تحصیل کنند یا مهارتهای خود را کامل کنند.

تحصیلات پایه شما تعیین می کند که تقاضای ورود برای چه نوع تحصیلات حرفه ای نمائید و چگونه تقاضا نمائید.

  • چنانچه تحصیلات مقطع ابتدایی و راهنمائی را گذرانده باشید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات مقطع ابتدایی و راهنمائی (peruskoulupohjainen ammatillinen koulutus) است را بکنید.
  • چنانچه تحصیلات دبیرستان را گذرانده باشید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات دبیرستان (lukiopohjainen ammatillinen koulutus) است را بکنید.
  • چنانچه می خواهید تحصیلات خود را در کنار کار انجام دهید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای بزرگسالان (ammatillinen aikuiskoulutus) را بکنید.

پس از دریافت مدرک تحصیلی یا کارنامه نهایی هنرستان حرفه ای، می توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هنرستان حرفه ای، مدارس عالی حرفه ای و یا در دانشگاهها، درخواست کنید.

تحصیلات حرفه ای پس از تحصیلات دبیرستان

اگر تحصیلات دبیرستان یا دیپلم را به پایان رسانده اید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات دبیرستان است نمائید. در این شرایط نمی توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات مقطع ابتدایی و راهنمائی است بکنید.

منبع منبع 2

نام نویسنده : admin
نظرات : 0
تاریخ انتشار :

15.05.2020