مطالب پیشنهادی

 • رانندگی در فنلاند

  آژانس حمل و نقل و ارتباطات فنلاند، ترافیکام تقریباً در صدور تمامی مجوزهای رانندگی نقش دارد وبسایت مجوز ترافیکام اطلاعاتی در مورد اخذ انواع گواهینامه های رانندگی ، دسته های گواهینامه رانندگی ، اسنادی که در امتحانات به آنها نیاز دارید ، سؤالات متداول و غیره ارائه می دهد. (لینک منبع)

  اگر قبلا در ایران گواهینامه دارید تبدیل گواهینامه بسیار راحت است که در انتهای همین صفحه ارائه شده است .

  اخذ گواهینامه رانندگی فنلاند می تواند یک روند طولانی باشد ، اما در بسیاری موارد می توانید مجوز رانندگی خارجی را برای مجوز فنلاند مبادله کنید که کمی بعد به نحوه مبادله کردن آن هم میپردازیم.

  گواهینامه رانندگی برای اتومبیل ، موتور سیکلت یا موتور های کوچک(اسکوتری)

  برای رانندگی خودروی سواری یا ون ، به یک مجوز رانندگی دسته B نیاز دارید. حداقل سن به طور معمول 18 سال است.
  برای رانندگی موتورسیکلت بسته به اندازه موتورسیکلت شما نیاز به دسته A1 ، A2 یا A دارید. حداقل سن قانونی لازم برای استفاده از موتور بسته به انداز موتور از 16 تا 24 سال است.
  برای رانندگی با موتور اسکوتری به یک مجوز دسته AM نیاز دارید. حداقل سن 15 سالگی است.البته در صورتی که مجوز دسته B را داشته باشید هم می توانید یک موتور اسکوتری را برانید.
  برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع گواهینامه ها به لینک زیر مراجعه کنید: (لینک)

  مجوز رانندگی

  قبل از اخذ گواهینامه رانندگی به مجوز رانندگی احتیاج دارید. حداقل سن دریافت جواز 16 سال است. اجازه برای سه سال معتبر است. مجوز شرط لازم برای امتحان رانندگی است.
  مجوز رانندگی  به متقاضی اعطا میشود که:
  – شرایط سنی و سلامت روان را برای گرفتن گواهینامه داشته باشد.
  – دائماً در فنلاند زندگی کند یا حداقل شش ماه در فنلاند تحصیل کرده باشد.
  – مشمول ممنوعیت رانندگی یا ممنوعیت رانندگی موقت در فنلاند یا هر کشور دیگر اتحادیه اروپا یا EEA نباشد.

  هنگام درخواست مجوز رانندگی موارد زیر باید ارائه شود:
  – دو قطعه عکس گذرنامه
  – گواهینامه سلامتی یک فرد جوان (بیش از پنج سال از زمان گرفتنش نگذشته باشد)یا گواهی پزشکی برای گواهینامه رانندگی (بیش از شش ماه زمان گرفتنش نگذشته باشد)
  – رضایت کتبی سرپرست در صورتی که متقاضی زیر 18 سال سن داشته باشد و متقاضی مجوز رانندگی موتور سیکلت ، چهار چرخ سبک ، موتور سیکلت یا تراکتور داشته باشد.
  – در صورت وجود مجوز رانندگی قبلی. اگر گواهینامه رانندگی ندارید، برای اثبات هویت خود ، گذرنامه یا کارت شناسایی خود را بگیرید.
  – گواهینامه راهنمایی رانندگی، در صورت عدم نیاز به تست رانندگی (به عنوان مثال اخذ مجوز برای دسته بالاتر موتورسیکلت با دستورالعمل های اضافی)

  برای درخواست مجوز رانندگی میتوانید از لینک زیر استفاده کنید: (لینک)

  مهارت رانندگی

  برای به دست آوردن مجوز رانندگی باید “حداقل مهارت” رانندگی مورد نیاز را بیاموزید توجه داشته باشید که میزان مهارت مورد بستگی به دسته مجوز شما شما می توانید آموزش رانندگی را یا در مدرسه رانندگی و یا از شخصی که دارای مجوز راهنمایی رانندگی است ، یا ترکیبی از این دو دریافت کنید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک زیر بروید: (لینک)

  امتحان رانندگی:

  پس از اتمام دوره آموزش رانندگی ،باید یک امتحان رانندگی را دریک اداره آجووارما قبول شوید تا گواهینامه تان را بگیرید. این آزمون شامل یک تست تئوری و یک تست رانندگی است. برخی از دسته بندی های مجوز همچنین شامل تست هندلینگ هستند که ممکن است در آزمون رانندگی گنجانده شود یا جداگانه گرفته شود.

  تست تئوری: این تست که روی یک رایانه لوحی از شما گرفته میشود محدودیت زمانی دارد و معمولا سوالات چند گزینه ای خاص، کارهای تصویری در موقعیت های ترافیکی و سؤالات مربوط به شناسایی ریسک را پیش روی شما قرار میدهد. حداقل نمره در هر بخش باید بدست آید. آزمون به زبان انگلیسی نیز موجود است ، یا می توان مترجم به کار گرفت.

  تست رانندگی: آزمون رانندگی به بحث مقدماتی ، بخش رانندگی ترافیک و بحث نهایی تقسیم می شود. زمان کل برای آزمون رانندگی 60 دقیقه است.

  دریافت یک گواهینامه فنلاندی به ازای یک گواهینامه متعلق به یک کشور دیگر

  تبادل گواهینامه رانندگی صادر شده در یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا EEA:
  شما می توانید براساس گواهینامه صادر شده در یک کشور عضو اتحادیه اروپا یا EEA تا زمانی که مجوز معتبر باشد ، در فنلاند رانندگی کنید. اگر به طور دائم در فنلاند اقامت دارید یا حداقل شش ماه در اینجا تحصیل کرده اید ، می توانید گواهینامه رانندگی صادر شده در اتحادیه اروپا یا EEA را برای مجوز فنلاند مبادله یا تمدید کنید یا اینکه در صورت مفقود شدن آن گواهینامه برای گرفتن گواهینامه فنلاندی اقدام کنید
  چند نکته مهم
  -اگر مجوز اتحادیه اروپا یا EEA شما منقضی شده است ، باید با درخواست خود یک گواهی پزشکی ضمیمه کنید.
  -در اکثر شرایط نیازی به قبولی در آزمون رانندگی نخواهید داشت.

  تبادل گواهینامه رانندگی صادر شده در یک کشور متعاهد

  دولت متعاهد یعنی کشورهایی که کنوانسیون ترافیک جاده ای ژنو یا ویننا را امضا کرده اند ، به علاوه هنگ کنگ ، ماکائو و تایوان.
  اگر به طور دائم در فنلاند اقامت دارید و دارای گواهینامه رانندگی معتبر هستید که در یک کشور متعاهد صادر شده است ، می توانید مجوز خود را برای گرفتن گواهینامه رانندگی کلاس A1 ، A2 ، A یا B کلاس و بدون قبولی در آزمون رانندگی مبادله کنید. با این وجود ، برای به دست آوردن گواهینامه رانندگی گروه 2 و BE ،  باید امتحان رانندگی (آزمون تئوری و آزمون رانندگی) را قبول شوید.برای مبادله بدون نیاز به قبول شدن امتحان رانندگی ، باید گواهینامه رانندگی خود را در طی دو سال اقامت دائم فنلاند و قبل از پایان یافتن مجوز دولت متعاهد خود مبادله کنید.اگر گواهینامه رانندگی که می خواهید تعویض کنید منقضی شده است یا بیش از دو سال است که به طور دائم در فنلاند اقامت داشته اید ، باید امتحان رانندگی را نیز قبول شوید.

  تبدیل گواهینامه ایرانی به فنلاندی

  برای تبدیل گواهینامه ایرانی به فنلاندی باید اصل گواهینامه به همراه ترجمه رسمی گواهینامه را به همراه داشته باشید. برای ترجمه رسمی می توانید از سفارت کمک بگیرید.

  توجه داشته باشید که برای درخواست اخذ گواهینامه نباید بیش از دو سال از حضور شما در فنلاند گذشته باشد.

  با در دست داشتن کارت ملی فنلاندی خود یا پاسپورت و اصل گواهینامه و ترجمه رسمی گواهینامه به اداره ترافیکام شهر خود مراجعه کنید (چنانچه موافقت کنید که عکس شما همان عکس کارت ملی باشد ممکن است نیاز به عکس نداشته باشید ولی برای احتیاط می توانید دو قطعه عکس همراه داشته باشید)

  اداره به شما برگه ای می دهد که باید به پزشک مراجعه کنید تا سلامت شما تایید شود. این تایید می تواند 60 تا 80 یورو هزینه داشته باشد.

  برگه تایید شده را به اداره ترافیکام تحویل می دهید. توجه کنید که اصل گواهینامه ایرانی شما در اداره ضبط می شود.

  کارت گواهینامه معمولا بعد از دو هفته به آدرس شما پست می شود.

  منبع

  سایت ها و لینک ها

  نام نویسنده : admin
  نظرات : 0
  تاریخ انتشار :

  15.05.2020