مطالب پیشنهادی

تحصیلات عالی

در فنلاند می توان تحصیلات مقطع عالی را هم در مدارس عالی (داتشگاه علمی کاربردی) و هم در دانشگاهها باتمام رساند. ولی شکل های متنوع دیگر تحصیل نیز وجود دارد.

ادامه تحصیلات علمی در دانشگاه

ادامه تحصیلات علمی در دانشگاهها نوعی از ادامه تحصیل است که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی می شود. این نوع از تحصیلات می تواند بعنوان مثال شما را برای انجام کارهای تحقیقی آماده سازد. در دانشگاه می توانید در دوره ای که مابین کارشناسی ارشد و دکترا می باشد (lisensiaatti) و یا در دوره دکترا (tohtori) ادامه تحصیل دهید. اکثریت دانشجویانی که ادامه تحصیل می دهند، مدرک دکترا را دریافت می کنند.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه می توان چند بار در سال درخواست داد. تاریخ و زمان درخواست در مورد دانشگاههای مختلف فرق می کند. درباره تاریخ درخواست می توانید از خود آن دانشگاهی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، سئوال کنید.

در فنلاند در اغلب موارد دانشجویانی که ادامه تحصیل می دهند، شخصا مسئولیت تهیه هزینه خود را بر عهده دارند. می توانید از سازمانهای (säätiö) مختلف، کمک هزینه درخواست کنید.

تحصیل در دانشگاهها

در دانشگاهها می توانید مدرک پایینتر دانشگاهی (مدرک کارشناسی) (alempi korkeakoulututkinto) (kandidaatin tutkinto) و مدرک بالاتر دانشگاهی (مدرک کارشناسی ارشد) (ylempi korkeakoulututkinto) (maisterin tutkinto) دریافت کنید. در بعضی از دانشکده ها مدارک مختلف دارای اسامی گوناگون می باشند. بعنوان مثال مدرک کارشناسی ارشد در دانشکده صنعتی، دیپلم مهندسی (diplomi-insinööri) نامیده میشود.

پس از ورود به دانشگاه، از این حق برخوردارید که برای دریافت هر دو مدرک تحصیل کنید. همچنین می توانید پس از دریافت مدرک پایینتر دانشگاهی، به تحصیلات خود خاتمه دهید.

تحصیل در رشته کارشناسی در حدود 3 سال طول میکشد و ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد در حدود 2 سال بطول می انجامد. سرعت پیشروی تحصیل شما، بستگی به خودتان دارد.

همچنین میتوانید برای ادامه تحصیل در رشته دیگری نیز درخواست کنید. دوره های کارشناسی ارشد معمولاً دو سال طول می کشند. معمولاً افرادی از رشته های مختلف در دوره کارشناسی ارشد تحصیل میکنند. مقطع کارشناسی ارشد نوعی از تحصیلات دانشگاهی است که منجر به دریافت مدارک بالاتر دانشگاهی می شود. برای اینکه بتوانید در رشته های کارشناسی ارشد تحصیل کنید، باید دارای مدارک مقاطع پایین تر دانشگاهی باشید. تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد تقریبا دو سال طول میکشد. افرادی از رشته های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهند.

برنامه ها در فنلاند

برای کسانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند ، دانشگاه های فنلاند نزدیک به 200 برنامه کارشناسی ارشد و 23 برنامه ویژه دکترا را ارائه می دهند.

دانشجویان ابتدا لیسانس لیسانس را می گذرانند ، پس از آن می توانند مدرک فوق لیسانس ، کارشناسی ارشد را تکمیل کنند. به طور معمول ، دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه ها به طور خودکار حق تحصیل را هم برای لیسانس و هم برای کارشناسی ارشد دریافت می کنند. برنامه های لیسانس در دانشگاه های فنلاند عمدتا به زبان فنلاندی یا سوئدی ارائه می شود. قبل از درخواست حتماً مهارت های زبان و اثبات مهارت زبان را بررسی کنید.
اگر مدرک لیسانس یا مطالعات مربوطه را گذرانده اید می توانید از طریق انتخاب های جداگانه دانشجویی ، برای یک دوره کارشناسی ارشد اقدام کنید. تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد ارائه شده به زبان انگلیسی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت های خود دانشگاه ها مراجعه کنید.
میزان مدرک سطح لیسانس 180 اعتبار ECTS است و تقریباً سه سال طول می کشد. مدرک کارشناسی ارشد شامل 120 اعتبار ECTS است که به معنای دو سال تحصیل تمام وقت علاوه بر مدرک پایین است. در بعضی از زمینه ها ، به عنوان مثال پزشکی ، مدارک گسترده تر است و برای تکمیل بیشتر طول می کشد.

دانشگاه ها سیستمی از برنامه های مطالعات شخصی را با هدف تسهیل در برنامه ریزی مطالعات و نظارت بر پیشرفت در مطالعات و حمایت از راهنمایی و مشاوره دانشجویان انجام می دهند.

پس از اتمام تحصیلات، مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد را دریافت می کنید. در صورت تمایل می توانید پس از مقطع کارشناسی ارشد تقاضای تحصیل در مدرک دکتری نمایید.

صلاحیت تحصیل دانشگاهها

در صورتی که تحصیلات دبیرستان فنلاندی یا تحصیلات خارجی هم ارز و مشابه تحصیلات دبیرستان و یا تحصیلات حرفه ای را به پایان رسانیده اید، می توانید برای دانشگاهها تقاضا دهید. در زمـان درخـواست سراسری برای ورود به مراکز آموزش عالی (yhteishaku)، برای ورود به دانشگاهها تقاضا دهید.

اگر یکی از مدارک زیر را گذرانده باشید ، واجد شرایط درخواست دوره های کارشناسی + کارشناسی ارشد موجود در برنامه مشترک هستید.

کارشناسی
کارشناسی بین المللی (IB)
کارشناسی اروپا (EB)
درجه Reifeprüfung (RP)
مدارک تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی و حرفه ای
تحصیلات خارجی منجر به آموزش عالی معادل در کشور مربوطه
متقاضی که در غیر این صورت اظهار می دارد که دانشگاه دانش و مهارت کافی برای تحصیل دارد نیز ممکن است به عنوان دانشجو پذیرفته شود.
این شرایط لازم برای صلاحیت همچنین در مورد برنامه های جداگانه منتهی به لیسانس و کارشناسی ارشد اعمال می شود.

اگر متقاضی کالج دفاع ملی هستید ، مجبور خواهید بود

باید شهروند فنلاند باشد
قبل از شروع تحصیل آموزش به عنوان مأمور ذخیره (آموزش اضافی برای افسران غیر مأمور ارائه خواهد شد)
از نظر پزشکی مناسب و در غیر این صورت مناسب برای انجام صحیح وظایف نیروهای مسلح یا مرزبان باشد.
نباید بیشتر از 26 سال باشد
مدارک کارشناسی ارشد (2 سال)
مدرک کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد است. فقط در صورت قبولی در مقطع کارشناسی ارشد مناسب می توانید مستقیماً برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید. همیشه الزامات واجد شرایط بودن را در توضیحات آموزش بررسی کنید.

در صورت تکمیل یکی از موارد زیر می توانید برای کارشناسی ارشد اقدام کنید:

یک مدرک دانشگاهی مناسب
مدرک پلی تکنیک مناسب
آموزش خارجی مناسب که منجر به معادل آموزش عالی در کشور مربوطه شود.
شما می توانید برای مدارک کارشناسی ارشد در هر دو برنامه مشترک و برنامه های فردی درخواست دهید.

اگر هنوز مدرک دانشگاهی مناسبی ندارید ، ابتدا برای دریافت مدرک پایین تر اقدام می کنید. در عین حال ، شما اغلب حق تکمیل مدرک کارشناسی ارشد را دارید. در مسیر مطالعه ، نام آموزش ذکر شده است: 3 + 2 سال

رشته های تحصیلی دانشگاهی

در دانشگاهها، رشته های تحصیلی زیادی وجود دارد. دانشجویانی که فارغ التحصیل مدارس عالی و یا دانشگاهها می باشند، در زمینه های مختلفی کار میکنند.

بخشی از تحصیلات دانشگاهی مستقیماً منجر به مشاغل مشخصی میشوند. از جمله این مشاغل عبارتند از:

آموزگار، وکیل، پزشک، هنرپیشه، فوق لیسانس مهندسی، هنرمند نقاش

بخش دیگر از تحصیلات دانشگاهی هیچگونه شغلی را در پی نخواهند داشت. برای مثال دانشجویان رشته های علوم اجتماعی و علوم انسانی الزاما برای شغل مشخصی آماده نمیشوند. این افراد بعنوان مثال در زمینه های زیر مشغول به انجام کار می باشند:

محقق، خبرنگار، کارمند دولت

دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی آزاد

دانشگاه آزاد (avoin yliopisto) و مدرسه عالی حرفه ای آزاد (avoin ammattikorkeakoulu)، به ارائه کورس ها یا دوره های آموزشی دانشگاه و مدرسه عالی حرفه ای می پردازند. تحصیل در آموزشگاههای عالی آزاد برای همگان آزاد است. حتی اگر هیچگونه مدرک تحصیلی نداشته باشید، می توانید در آموزشگاههای عالی آزاد تحصیل کنید.

آموزشگاههای حرفه ای آزاد دارای آزمون ورودی نمی باشند. می توانید برای ترم بهاره، در آغاز سال و برای ترم پاییزه، در اواخر تابستان ثبت نام کنید. مستقیماً برای آن ترم یا کورس تحصیلی مشخص درخواست کنید. می توانید ترمها یا کورسهای تحصیلی را بصورت کورسهای تکی و یا بطور کلی تر بگذرانید.

در آموزشگاههای عالی آزاد، تحصیل کردن توام با انعطاف بوده و حالت آزادانه تری دارد. می توانید در طول روز، شب و یا تعطیلات آخر هفته در کلاسها شرکت کنید. همچنین می توانید از طریق اینترنت درس بخوانید.د.

دنشگاه آزاد دوره های آموزشی دانشگاه ها را ارائه می دهد. همه می توانند در دانشگاه آزاد تحصیل کنند. با این که هیچ مدرک تحصیلی نداشته باشید نیز می توانید در دانشگاه آزاد تحصیل نمائید.

دانشگاه آزاد (avoin yliopisto) و مدرسه عالی حرفه ای آزاد (avoin ammattikorkeakoulu)، به ارائه کورس ها یا دوره های آموزشی دانشگاه و مدرسه عالی حرفه ای می پردازند. تحصیل در آموزشگاههای عالی آزاد برای همگان آزاد است. حتی اگر هیچگونه مدرک تحصیلی نداشته باشید، می توانید در آموزشگاههای عالی آزاد تحصیل کنید.

در شرایط زیر میتوانید در آموزشگاههای عالی آزاد تحصیل کنید:

-چنانکه می خواهید برای سرگرمی تحصیل کنید

-چنانکه می خواهید برای خواندن یک ماده درسی مشخص وارد آموزشگاه عالی شوید

-چنانکه می خواهید توانایی شغلی و حرفه ای و دانش خود را وسعت دهید

آموزشگاههای حرفه ای آزاد دارای آزمون ورودی نمی باشند. می توانید برای ترم بهاره، در آغاز سال و برای ترم پاییزه، در اواخر تابستان ثبت نام کنید. مستقیماً برای آن ترم یا کورس تحصیلی مشخص درخواست کنید. می توانید ترمها یا کورسهای تحصیلی را بصورت کورسهای تکی و یا بطور کلی تر بگذرانید.

در آموزشگاههای عالی آزاد، تحصیل کردن توام با انعطاف بوده و حالت آزادانه تری دارد. می توانید در طول روز، شب و یا تعطیلات آخر هفته در کلاسها شرکت کنید. همچنین می توانید از طریق اینترنت درس بخوانید.

تحصیل کردن در آموزشگاههای عالی آزاد بصورت تمام وقت نمی باشد. زمانی که در آموزشگاههای عالی آزاد تحصیل می کنید، کمک هزینه تحصیلی (opintotuki) و یا تخفیف دانشجویی دریافت نمی کنید.

نکته: تحصیل کردن در آموزشگاههای عالی آزاد برای افرادی که کمک هزینه بیکاری (työttömyyskorvaus) دریافت میکنند نیز مقدور است. تحصیل کردن در این آموزشگاهها باعث قطع شدن کمک هزینه بیکاری نمیشود.

واحدهای درسی گذرانده شده در آموزشگاه عالی آزاد برای تحصیلات دیگر شما مفید واقع می شوند.

اگر وارد مدرسه عالی حرفه ای شوید، دیگز لازم نیست آن واحدهای درسی را که قبلا در دانشگاه عالی آزاد گذرانده اید دوباره بخوانید. چنانکه در دانشگاه آزاد فنلاند درس خوانده اید و می خواهید برای دانشگاه سراسری درخواست دهید باید در اپلیکیشن چداگانه ای ارائه دهید. (erillinen haku) 

مدرسه عالی حرفه ای (دانشگاه علمی کاربردی)

چنانکه بخواهید توانایی شغلی خود را بالا ببرید، می توانید برای دریافت مدرک بالاتر دانشگاه علمی کاربردی (ylempi ammattikorkeakoulututkinto) درس بخوانید. این نوع از ادامه تحصیل مخصوص افرادی است که فارغ التحصیل مدارس عالی حرفه ای بوده و سرکار می باشند.

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید امتحان رشته های بالاتر مدرسه عالی حرفه ای شرکت کنید:

داشتن مدرک مدرسه عالی حرفه ای (ammattikorkeakoulututkinto)

داشتن مدارک دانشگاهی و تحصیلات عالی دیگر

داشتن حداقل سه سال سابقه کاری در یک شغل مناسب

برای رشته های بالاتر مدرسه عالی حرفه ای از طریق درخواست سرتاسری شرکت کنید. درخواست سرتاسری دو بار در سال و در بهار و پاییز برگزار میشود.

تحصیل در رشته های بالاتر مدرسه عالی حرفه ای تقریبا حدود یک سال یا 1.5 سال طول میکشد. این دوره تحصیلی 90 یا 60 واحد درسی می باشد.

اادامه تحصیل در مدارج بالاتر مدرسه عالی حرفه ای، باعث افزایش و وسعت یافتن دانش شما درباره حرفه یا شغلتان خواهد شد. به عنوا مثال پرستاران می توانند در زمینه توانبخشی ادامه تحصیل داده و تخصص بگیرند. همچنین می توانید به زبان انگلیسی نیز ادامه تحصیل دهید.

نوع تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل در مدارس عالی حرفه ای (ammattikorkeakoulu) بیشتر حالت عملی دارد. پس از فارغ التحصیل شدن از مدرسه عالی حرفه ای، غالبا صاحب شغل خواهید شد.

در مدرسه عالی حرفه ای به زبان فنلاندی، سوئدی و یا انگلیسی درس می خوانید. در بسیاری از مدارس عالی حرفه ای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی وجود دارد.

در صورتی که تحصیلات خود را در هنرستان یا آموزشگاه حرفه ای و یا دبیرستان در فنلاند یا کشور دیگری به پایان رسانیده باشید، می توانید برای مدرسه عالی حرفه ای درخواست کنید.

در مدارس عالی حرفه ای می توان در زمینه های مختلفی تحصیل کرد. مثالهای مختلفی از مشاغلی که پس از اتمام رشته های تحصیلی گوناگون می توان به آنها دست یافت، در داخل پرانتز نوشته شده اند.

-رشته های مربوط به منابع طبیعی و محیط اطراف (مهندس اقتصاد و جنگلداری، طراح مناظر و چشم اندازها)

-رشته های علوم انسانی و تربیتی (مترجم زبان اشارات)

-رشته های فرهنگی و هنری (موسیقی دان، طراح دکوراسیون)

-رشته های مربوط به توریسم و جهانگردی و رشته تغذیه (آبدارچی، کارمند هتل)

-رشته های درمانی و تامین اجتماعی و تربیت بدنی (قابله، فیزیوتراپ، پرستار)

-رشته های علوم اجتماعی، اقتصاد بازرگانی و اداری (مشاور فروش، دستیار خرید و فروش)

-رشته های تکنیکی و ترابری (مهندس ماشین آلات، تعمیرکار کشتی)

تحصیلات بطور تمام وقت بوده و تقریبا چهار سال طول میکشد. طول مدت تحصیل بستگی به نوع برنامه تحصیلی و سرعت درس خواندن خود شما دارد. این تحصیلات شامل تمرینات عملی فراوانی می باشد. این تحصیلات شامل یک دوره تمرین کاری نیز می باشد.

راهنمایی برای تحصیلات عالی

می توانید از خدمات SIMHE دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، کمک و راهنمایی در مورد تحصیلات عالی در فنلاند و چگونگی تقاضای ورود به تحصیلات عالی دریافت نمائید. علاوه بر این می توانید برای اشخاصی که تحصیلات عالی را گذرانده اند نیز اطلاعاتی در مورد امکانات دیگر تحصیلی کسب کنید.

در موارد زیر می توانید از خدمات SIMHE راهنمایی دریافت نمائید

به فنلاند مهاجرت کرده اید؛ به تحصیلات عالی علاقه دارید؛ و در کشوری دیگر تحصیلات عالی یا مدرک تحصیلی عالی را گذرانده اید.

راهنمایی می تواند خصوصی یا گروهی باشد.

خدمات SIMHE

خدمات SIMHE در حال حاضر توسط شش دانشگاه فنلاند ارائه می شود:

دانشگاه هلسینکی
دانشگاه تورکو
دانشگاه Jyväskylä
دانشگاه علمی کاربردی کلانشهر
دانشگاه علمی کاربردی کارلیا و
دانشگاه علوم کاربردی اوولو.
مؤسسات آموزش عالی در مورد شناسایی صلاحیت قبلاً به دست آمده تصمیم می گیرند. در مورد حرفه های دارای مجوز ، مانند مراقبت های اجتماعی و بهداشتی ، تصمیمات توسط مراجع ذیصلاح گرفته می شود.

خدمات شناسایی به مهاجران که دارای مجوز اقامت در فنلاند هستند ، انجام می شود.

تحصیل به عنوان سرگرمی و اوقات فراغت

منظور از درس خواندن فقط تحصیل در زمینه حرفه مشخصی نمی باشد. درس خواندن ممکن است برای شما یک نوع سرگرمی باشد. می توانید در آموزشگاههای مختلف زیادی درس بخوانید، از جمله این دانشگاهها عبارتند از: دانشگاه آزاد (avoin yliopisto)، یا مدرسه عالی حرفه ای آزاد (avoin ammattikorkeakoulu)، دانشگاه تابستانی (kesäyliopisto)، دانشگاه مخصوص افراد مسن (ikäihmisten yliopisto)، دانشسرای ملی (kansalaisopisto)، دانشسرای کارگری (työväenopisto) و آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان (kansanopisto). تحصیل کردن در این آموزشگاهها و دانشگاهها معمولاً نیاز به پرداخت شهریه تحصیلی دارد.

اغلب این آموزشگاهها به ارائه دوره آموزشی زبان فنلاندی و سوئدی برای مهاجرین می پردازند. می توانید زبان های متعدد دیگری را نیز تحصیل کنید، از جمله زبان انگلیسی و زبان فرانسوی.

در آموزشگاههای مخصوص ادامه تحصیل بزرگسالان می توانید تحصیلات شغلی را گذرانده و مدارک حرفه ای دریافت دارید.

دانشگاه تابستانی

ترمها یا کورسهای تحصیلی دانشگاه تابستانی (kesäyliopisto) بسیار مشابه با دانشگاه آزاد می باشند. در دانشگاه تابستانی می توان علاوه بر تابستان، در اوقات دیگر سال نیز تحصیل کرد. دانشگاههای تابستانی علاوه بر کورسهای آموزشی دانشگاه دوره های آموزشی دیگری را نیز برگزار می کنند، از جمله این دوره های آموزشی عبارتند از:

-تحصیلات تکمیلی (täydennyskoulutus) شغلی

-دوره های آموزشی اداره کار و امور کسب معیشت (työvoimakoulutus)

-کلاسهای تقویتی (abikurssi) برای دانش آموزان دبیرستان که برای آزمون دیپلم دبیرستان آماده میشوند

-دوره های آموزشی زبان فنلاندی برای مهاجرین

دانشگاه افراد مسن

دانشگاه افراد مسن (ikäihmisten yliopisto) به افرادی که بیشتر از 60 سال سن دارند، اختصاص دارد. البته ورود برای همگان آزاد می باشد. برنامه آموزشی دانشگاه افراد مسن بخشی از فعالیتهای دانشگاه آزاد بشمار می رود.

دانشگاه افراد مسن، به برگزاری کنفرانسهای متعدد، کورسهای آموزشی و سفرهای آموزشی می پردازد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره دانشگاه افراد مسن، از اداره آموزش نزدیکترین دانشگاه آزاد سئوال کنید.

دانشسراهای ملی و کارگری

در فنلاند چندین دانشسرای ملی (kansalaisopisto) و دانشسرای کارگری (työväenopisto) وجود دارد. در این دانشسراها می توانید بعنوان مثال به یادگیری زبان، کار دستی، ورزش، هنر نقاشی و آشپزی بپردازید. برنامه های آموزشی دانشسراهای ملی و کارگری بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در این آموزشگاهها نمیتوان به تحصیلات شغلی و حرفه ای پرداخت.

دانشسراهای ملی و کارگری به برنامه ریزی دوره های آموزش زبان فنلاندی برای مهاجرین می پردازند. درباره این دوره های آموزشی می توانید از نزدیکترین دانشسرای ملی یا کارگری سئوال کنید.

شیوه های درخواست متفاوت می باشند. معمولاً برای دوره های آموزشی بهاره، در آغاز سال و برای دوره های آموزشی پاییزه در اواخر تابستان درخواست داده میشود. درباره زمان و تاریخ درخواست این دوره های آموزشی از اداره آموزش دانشسرای ملی یا دانشسرای کارگری سئوال کنید.

منبع 1 منبع 2

لینک ها و سایت ها

نام نویسنده : admin
نظرات : 0
تاریخ انتشار :

15.05.2020