مطالب پیشنهادی

 • خدمات درمانی کلا

  مشمولان خدمات کلا

  اگر شما وضعیت شهروندی فنلاند هستید یا در فنلاند کار می کنید مشمول خدمات کلا هستید. در صورتی که حق شهروندی فنلاند و یا بیمه درمانی این کشور را ندارید، با این حال ممکن است بر اساس موارد دیگری، حق استفاده از درمان و پرداخت هزینه از طرف کلا (Kela) را داشته باشید. این حق را باید جداگانه تقاضا کنید.

  می توانید از مرکز امور بین المللی کلا (Kela) بیشتر در این مورد سؤال کنید.

  تلفن. 0200 634 020 (زبان فنلاندی و انگلیسی)، 0300 634 020 (سوئدی)

  اگر نیاز به مراجعه به نزد پزشک متخصص را دارید، ابتدا با پزشک عمومی وقت بگیرید. اگر نیاز باشد، پزشک درمانگاه شما را به نزد پزشک متخصص می فرستد. پزشکان متخصص در بعضی از درمانگاهها، پلی کلینیکها و بیمارستانها حضور دارند. درمان تخصصی بیماران، در بیمارستانهای مرکزی و بیمارستانهای وابسته به دانشگاه ها انجام می شود.

  در فنلاند نمی توان از طریق درمانگاههای دولتی، پزشک خانگی دریافت کرد. بعضی از مراکز پزشکان خصوصی چنین خدماتی را ارائه میدهند. البته مراجعه پزشک خصوصی به خانه، هزینه فراوانی را برای بیمار بدنبال دارد.

  الف) خدمات درمانی عمومی

  زمانیکه بیمار میشوید، ابتدا با درمانگاه خود (terveysasema) تماس بگیرید. از درمانگاه خود می توانید برای پزشک عمومی و یا پرستار وقت بگیرید.

  وفت شناسی در مراجع درمانی

  اگر با پزشک قرار ملاقات دارید، به وقع در محل مورد نظر حاضر شوید. اگر وقت دکتر گرفته اید ولی نمی توانید در آنجا حضور یابید، بسیار اهمیت دارد که وقت خود را زود و بموقع و نهایتا یک روز قبل، کنسل کنید. اگر در محل حضور نیافته و وقت گرفته شده را کنسل هم نکرده باشید، در این صورت مجبور به پرداخت جریمه خواهید شد.

  زمانی طولانی تر منتظر وقت دکتر بمانید. زمانی که از پذیرش درمانگاه وقت میگیرید، به شما اصلاع داده می شود که تقریبا چه مدت زمانی را باید منتظر وقت دکتر خود بمانید. در پذیرش درمانگاه همچنین ارزیابی می گردد که آیا شما به درمان پزشک نیاز دارید یا به درمان پرستار. در فنلاند پرستاران می توانند بیماری های متعددی را درمان کنند. پرستار می تواند در صورت لزوم شما را به مطب پزشک بفرستد. اگر دارای کارت کلا (Kela-kortti) می باشید، در زمان مراجعه به درمانگاه، آن را بهمراه داشته باشید.

  بخش شبانه روزی خدمات درمانی عمومی

  درمانگاههای عادی در طول شبها و تعطیلات آخر هفته بسته می باشند. رسیدگی به موارد بیماری ناگهانی در اینگونه مواقع، در بخش شبانه روزی (päivystys) صورت می گیرد. بخش شبانه روزی اختصاص به مواردی دارد که نیازمند درمان فوری هستند. چنانکه بیماری شما نیاز به درمان فوری ندارد، پس از بازشدن دوباره درمانگاه خودتان، از آنجا وقت بگیرید.

  درمانگاههای شبانه روزی معمولاً در داخل خود بیمارستانها تعبیه شده اند و در مورد شهرستانهای کوچک این درمانگاهها در شهرستانهای مجاور قرار دارند. بخش شبانه روزی مخصوص کودکان و نوجوانان در اغلب موارد مجزا می باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در این باره، از درمانگاه خود، در مواقعی که باز می باشد، سئوال کنید یا از سایتهای اینترنتی شهرداری شهرستان خود به جستجوی اطلاعات بپردازید.

  ب) خدمات درمانی خصوصی

  به احتمال زیاد دریافت وقت برا درمانگاه خصوصی در مقایسه با درمانگاه عمومی، سریعتر میباشد. مراکز پزشکان مختلف خدمات گوناگونی را ارائه می دهند. تمامی افراد و حتی کسانی که دارای شهروندی فنلاند نمی باشند، نیز میتوانند از خدمات درمانی خصوصی استفاده کنند.

  نکته

  اطلاعات لازم درباره خدمات درمانی شهرستانهای مختلف را می توانید از سایتهای اطلاع رسانی محلی و یا سایتهای اینترنتی شهرستان خود دریافت کنید

  منبع


  سایت ها و لینک های مرتبط

  نام نویسنده : admin
  نظرات : 0
  تاریخ انتشار :

  15.05.2020