مطالب پیشنهادی

تحصیلات بزرگسالان

راههای مختلفی برای انجام تخصیلات حرفه ای بزرگسالان وجود دارد. غیر از دانشگاههای علمی کاربردی و دانشگاهها مسیرهای زیر نیز برای ارتقای تحصیلی وجود دارد.

تحصیلات حرفه ای بزرگسالان

در صورتی که شاغل می باشید، می توانید تحصیلات حرفه ای را به صورت انعطاف پذیر در کنار کار خود بگذرانید. تحصیلات حرفه ای بزرگسالان عبارتند از

  • تحصیلات پایه حرفه ای
  • تحصیلات حرفه ای
  • تحصیلات حرفه ای تخصصی

در این تحصیلات، مدارک تحصیلی سابق شما و نیز مهارتهایی که در کار خود یا شغل آزاد خود کسب نموده اید در نظر گرفته می شود.

آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان

آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان (kansanopisto) هم دوره های آموزشی را که جهت سرگرمی و فعالیت اوقات فراغت می باشند و هم دوره های آموزشی حرفه ای را ارائه می دهند. این آموزشگاهها ممکن است زیر نظر یک سازمان و یا بطور مستقل فعالیت نمایند.

در آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان می توانید به تحصیل در زمینه حرفه و یا شغل مشخصی بپردازید. در این آموزشگاه می توان در زمینه مشاغلی از قبیل پرستاری حیوانات و یا شغل ماساژوری درس خواند.

اینگونه آموزشگاهها دوره های آموزشی زیادی را برای مهاجرین برنامه ریزی می کنند. می توانید در آنجا زبان فنلاندی بخوانید و یا در دوره های آموزش آماده سازی شرکت کنید.

آموزشگاههای ادامه تحصیل بزرگسالان معمولاً دو نوع دوره آموزشی را برنامه ریزی میکنند، کورسها یا دوره های آموزشی کوتاه مدت (lyhytkurssi) و رشته های تحصیلی دراز مدت (pitkä opintolinja). شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت برای همگان آزاد بوده و نیازی به درخواست دادن برای آنها نمی باشد. تنها ثبت نام کردن کافی است.

رشته های تحصیلی دراز مدت معمولاً رشته های تحصیلی شغلی می باشند. این رشته ها معمولاً از شش ماه تا یکسال طول می کشند. برای رشته های تحصیلی دراز مدت باید جداگانه درخواست داد. شیوه های درخواست و تاریخ و زمان درخواست آموزشگاههای ادامه تحصیل بزرگسالان متفاوت می باشند. برای کسب آگاهی بیشتر در این باره از اداره آموزش این آموزشگاهها سئوال کنید.

دوره آموزش آمادگی مهاجرین

مدارس عالی حرفه ای می توانند برای مهاجرین، دوره های آموزشی رایگانی را برگزار کنند که هدف از این دوره ها، ازائه مهارتهای زبانی و دیگر آمادگی های لازم جهت تحصیل در مدارس عالی حرفه ای می باشد. این دوره آموزشی شامل تمرین در زمینه زبان فنلاندی، روخوانی متون مختلف و پیشبرد مهارت های تحصیلی، می باشد. علاوه بر این، طی این دوره آموزشی، به دانشجویان اطلاعات لازم درباره رشته های تحصیلی مختلف، امکانات کاریابی و رشته هایی که منجر به دریافت مدرک تحصیلی خواهند شد، ارائه داده می شود. سطح زبان فنلاندی افراد متقاضی برای این دوره آموزشی باید B1 یا B2 باشد.

کسب مدرک تحصیلی از طریق دوره آموزش قراردادی همزمان با اشتغال

دوره آموزش قراردادی (oppisopimus) عبارت از تحصیل در ضمن انجام کار است. در جایی که مربوط به رشته تحصیلی شما می باشد کار انجام میدهید و همزمان با انجام کار تحصیلات خود را نیز به پایان می رسانید.

با تحصیل کردن در دوره آموزش قراردادی می توانید همان مدارکی را دریافت کنید که از آموزشگاه حرفه ای می توان دریافت کرد:

مدرک پایه شغلی (ammatillinen perustutkinto)

مدرک شغلی (ammattitutkinto)

مدرک شغلی تخصصی (erityisammattitutkinto)

برای آغاز دوره آموزش قراردادی نیاز به داشتن محل کار دارید. خود شما باید کار فرمایی را پیدا کنید که حاضر به استخدام گرفتن شما باشد و اگر دارای محل کار نباشید، نمی توانید دوره آموزش قراردادی را آغاز کنید. اداره کار و امور کسب معیشت (TE-toimisto) می تواند به شما در جستجوی محل کار کمک کند. محل کار دوره آموزش قراردادی می تواند محل کار فعلی شما نیز باشد.

پس از یافتن محل کار، با اداره آموزشی قراردادی (oppisopimustoimisto) در منطقه خود تماس بگیرید. همچنین می توانید با آموزشگاهی که دوره آموزش قراردادی را ارائه می دهد نیز تماس بگیرید. برای مثال در بسیاری از مراکز آموزشی بزرگسالان (aikuiskoulutuskeskus) امکان دریافت دوره آموزش قراردادی وجود دارد.

در طول دوره آموزش قراردادی، کارفرما به شما حداقل دستمزدی معادل با دستمزد دریافتی در قبال تمرین کاری، می پردازد. اگر کارفرمای شما برای دورانی که تحصیلات تئوری خود را می گذرانید به شما حقوق پرداخت نکند، چنانکه شما مربوط به دایره تأمینات اجتماعی فنلاند باشید، در اینصورت مکن است که حق دریافت پول روزانه، جبران هزینه سفر و کمک های مالی مختص خانواده را داشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این باره از مرکز آموزشی خود سؤال کنید.

با نشان دادن نمونه کار خود، مدرک مهارت شغلی دریافت کنید

می‌توانید مهارت شغلی خود را با نمونه کار نشان دهید. در این زمان، کارهای عملی را در وضعیت‌های واقعی در محل کار انجام می‌دهید. برگزارکننده دوره آموزشی دو شخص ارزیابی کننده را تعیین می‌کند که مهارت شغلی شما را ارزیابی کنند.

تحصیلات شغلی توسط کارفرمایان

بعضی از کار فرمایان نیز به آموزش دادن افراد برای کار خود می پردازند. این کارفرمایان دارای محلهای کار تضمینی می باشند. بدین مفهموم که باتمام رساندن این دوره های آموزشی استخدام شدن را در پی خواهد داشت. بنابراین از این طریق می توان هم صاحب تحصیلات حرفه ای و هم صاحب محل کار شد. بعنوان مثال بسیاری از شرکتهای راه و ترابری و شرکت راه آهن افراد را برای استخدام و بکارگیری در خدمات خود، آموزش می دهند.

چنانچه می خواهید پیش از تقاضا برای دبیرستان، توانائی زبان فنلاندی خود را بالا ببرید، می توانید تقاضای شرکت در تحصیلات آماده کننده برای دبیرستان نمائید.

مدرک پایه حرفه ای

داشتن مدرک تحصیلات پایه حرفه ای، به افراد مهارتهای اولیه لازم را برای شغل مورد نظرشان میدهد. گذراندن تحصیلات پایه حدودا سه سال طول میکشد. البته می توانید بطور همزمان در آموزشگاه حرفه ای و یا در دبیرستان تحصیل کنید. در این حالت می توانید دو مدرک (kaksoistutkinto) را همزمان دریافت کنید.
در آموزشگاههای حرفه ای، رشته های زیادی برای تحصیل وجود دارد.

رشته های علوم تربیتی

رشته های علوم انسانی و هنر

رشته های علوم اجتماعی

بازرگانی و مدیریت

علوم طبیعی

پردازش رایانه ای داده ها و ارتباطات

رشته های فنی

رشته های اقتصاد کشاورزی و جنگل داری

رشته های پزشکی و پیراپزشکی

رشته های خدماتی

برنامه پیشرفت توانایی های شخصی

برای کلیه دانش آموزان برنامه پیشرفت توانایی های شخصی (HOKS) برنامه ریزی میشود. در این برنامه مهارت ها و توانایی هایی را که قبلا کسب کرده اید، ثبت می‌کنند و توافق میشود که چه دروسی را بگذرانید. می توانید مطابق با برنامه زمانی خود دروس مورد نظر را گذرانده و یا توانایی های خود را در محل کار و در حین انجام وظایف کاری نشان دهید.

تحصیلات قراردادی

تحصیلات قراردادی، تحصیلات در ضمن کار می باشد. اگر می خواهید مهارتهای کاربردی و عملی را در محل کار کسب کنید، در اینصورت تحصیلات قراردادی گزینه مناسبی برای شما می باشد. در طول مدت تحصیلات به شما حقوق و دستمزد پرداخت نمیشود. تحصیلات قراردادی را می توانید با دروس آموزش قراردادی ادغام کنید.

تقاضای شرکت در تحصیلات حرفه ای

تحصیلات پایه شما تعیین می کند که تقاضای ورود برای چه نوع تحصیلات حرفه ای نمائید و تقاضا چگونه انجام می گیرد.

در صورتی که تحصیلات پایه یا تحصیلاتی که مشابه و هم ارز با تحصیلات پایه باشند را گذرانده باشید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات مقطع ابتدایی و راهنمائی است باشد

در صورتی که دبیرستان را به پایان رسانده اید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای که پایه اش تحصیلات دبیرستان است نمائید

بطور پیوسته و در تمام طول سال و یا از طریق درخواست سرتاسری تحصیلات متوسطه، می توانید برای این رشته های تحصیلی درخواست دهید. تقاضای سراسری معمولاً در ماه های فوریه-مارس می باشد. درخواست خود را از طریق خدمات Opintopolku.fi تکمیل کنید.

در صورتی که تحصیلات حرفه ای را در رشته ای گذرانده باشید و یا مدرک تحصیلی مدارس عالی را داشته باشید، نمی توانید از طریق تقاضای سراسری برای تحصیلات حرفه ای اقدام کنید. در این هنگام می توانید با استفاده از تقاضای دائمی برای تحصیلات تقاضا نمایید.

هنگامی که شاغل هستید و می خواهید رشته خود را تغییر دهید و یا در صورتی که می خواهید تقاضای تحصیل در دوره آموزش قراردادی (oppisopimuskoulutus) نمایید نیز از طریق تقاضای دائمی برای تحصیلات تقاضا کنید. علاوه بر این، در صورتی که از طریق تقاضای سراسری نتوانستید قبول شوید نیز می توانید با استفاده از تقاضای دائمی برای تحصیلات تقاضا نمایید.

اینکه بر چه اساسی گزینش دانشجویان انجام می گیرد، بستگی به رشته تحصیلی دارد. معمولاً امتیاز گزینش که بر اساس مدرک تحصیلی تان تعیین می گردد، بر روی گزینش تأثیر می گذارد. خیلی از رشته های تحصیلی دارای امتحان ورودی و آزمون مناسب بودن رشته نیز هستند. تحصیل در برخی از رشته ها پیش شرط های مربوط به وضعیت سلامتی و پزشکی متقاضی را نیز دارد.

آموزشگاه می تواند بررسی کند که آیا مهارت زبان شما برای تحصیل در آموزشگاه کافیست یا خیر. از آموزشگاهی که تقاضای ورود در آن کرده اید، برای اطلاعات بیشتر در این مورد سؤال کنید.

چنانچه می خواهید پیش از تقاضا برای تحصیلات حرفه ای، اطلاعات و مهارتهای خود را بالا ببرید، می توانید تقاضای شرکت در دوره آموزشی والما (VALMA) را نمائید. می توانید توانائی زبان فنلاندی خود را نیز بالا ببریدد.

چناچه مثلاً به دلیل نقص عضو یا دشواری در یادگیری برای تحصیلات حرفه ای به کمک ویژه نیاز دارید، تقاضای خود را از طریق تقاضای آموزش ویژه انجام دهید.

چنانچه دارای مدرک تحصیلی خارجی هستید

در صورتی که تحصیلات پایه یا دبیرستان خود را در خارج از فنلاند گذرانده باشید، می توان شما را تحت شرایطی برای شرکت در تحصیلات حرفه ای انتخاب نمود. در سنجش این شرایط، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرند

نیاز شما به تحصیلات

ارزیابی این که آیا شما می توانید به خوبی دروس مربوطه را بگذرانید

تقاضای تحصیلات حرفه ای بزرگسالان

در صورتی که می خواهید تحصیلات را در کنار کار بگذرانید، می توانید تقاضای تحصیلات حرفه ای بزرگسالان نمائید. در تحصیلات حرفه ای بزرگسالان، تحصیلات حرفه ای را با آزمون عملی می گذرانید.

چنانچه تحصیلات حرفه ای را در رشته ای گذرانده باشید و یا مدرک تحصیلی مدارس عالی را داشته باشید نیز می توانید تقاضای شرکت در تحصیلات حرفه ای بزرگسالان نمائید.

هنگامی که تقاضای شرکت در تحصیلات حرفه ای بزرگسالان می کنید باید تجربه کاری کافی داشته باشید.

تقاضای شرکت در تحصیلات حرفه ای بزرگسالان از طریق تقاضای سراسری انجام نمی گیرد. از سایت خدماتی Opintopolku.fi بررسی کنید و یا از آموزشگاه مربوطه سؤال کنید که چگونه می توانید تقاضای شرکت در تحصیلات حرفه ای بزرگسالان نمائید. معمولاً زمان تقاضا دائم است.

سایت ها و لینک ها

نام نویسنده : admin
نظرات : 0
تاریخ انتشار :

15.05.2020